Čínské fotovoltaické produkty přinášejí světlo do Afriky a život se dramaticky změnil.

Podle západních médií je okotti rodina jen zábava po západu slunce v malé vesnici badmunu v severní Ugandě je poslouchat jeho otec vyprávět příběhy. Tyto příběhy jsou jediným způsobem, jak děti pochopit vnější svět. Ale před několika měsíci jejich příběh přidal něco nového. Rodina zaplatila za rozhlas a solární panel. Každý den dávají solární panely mimo doškové domy, aby si nabíraly své radiostanice, mobilní telefony a dvě LED světla.

Pro vesnici bez elektřiny je to podle poselství španělských heraldů 14. ledna. Dnes mohou vesničané poslouchat zprávy v noci, poslouchat hudbu, číst knihy nebo pracovat a solární panely jim dávají život si to nedokázala představit dříve.

Vzhledem k tomu, že mobilní telefony se v Africe staly všudypřítomnými, vstoupily do života lidí v odlehlých částech Afriky a nová revoluce přinesla africkým lidem velké změny. Popularita domácích solárních systémů přináší světlo do všech rohů Afriky. Výzva je obrovská: 580 milionů lidí v subsaharské Africe nemůže využívat elektřinu a většina z nich žije ve venkovských oblastech. Sponzoruje světová banka a mezinárodní finanční společnost, jejímž cílem je podporovat využívání energie z obnovitelných zdrojů "osvětlení Afriky" po statistikách zjistil, že za posledních pět let, nejméně 23 milionů získalo sluneční energii, populace Afriky do roku 2030 se očekává, 250 milionů lidí.

V centru Kampaly se změna začala v roce 2008. První obchod prodávat domácí solární panely se zde otevřel. Podobné obchody nyní a každý zaneprázdněný zákazník nejen pochází z venkovské oblasti, městské obyvatelstvo je také časté, protože v Ugandě je často často moc, kupovat solární panely, které se mohou setkat.

Podle zprávy se solární panely prodávané v obchodě chlubí německou technologií, ale pečlivé čtení ukazuje, že jsou skutečně vyrobeny v Číně. Čína zde vidí příležitosti a stala se lídrem na trhu levných fotovoltaických výrobků. V roce 2015 vyvezla Čína více než 205 milionů nejlevnějších přenosných solárních světel do Afriky za méně než dvě eura a jejich hlavní trhy se staly Keňa, Tanzanie a Etiopie. Podle světové banky v Keni, kde jsou mobilní platby tak populární, více než 30 procent lidí žijících v oblastech bez přístupu k elektřině má nějaký druh fotovoltaického produktu.

1.jpg

Vesničanka v sollotti, Ugandě, upravuje své solární panely.