Kolik elektřiny může solární panel vyrobit za den?

Kolik elektřiny může solární panel vyrobit za den?

Kolik elektřiny může solární panel vyrobit za den? To závisí na hodnocení STC nebo PTC panelu; STC je zkratka pro standardní zkušební podmínky a představuje energii generovanou panelem za ideálních podmínek. Výrobci testují panely za podmínek zvaných sluneční vrcholy, které obvykle trvají asi 4 hodiny, když je slunce nejjasnější. Vrcholová hodnota slunce se počítá jako 1 000 wattů slunečního světla na metr čtvereční povrchu panelu. Hodnocení STC je stupeň, ve kterém je vrcholné sluneční světlo přeměněno na energii.


Panel s hodnocením STC 175 wattů převádí jednu hodinu slunečního světla na 175 wattů. Vynásobte hodnocení STC každého panelu počtem panelů a budete vědět, kolik energie generuje pole ve špičkových podmínkách. Poté vynásobte toto číslo počtem špiček slunečního svitu získaných panelem každý den a budete vědět, kolik energie generuje solární panel.


Pokud má každý panel hodnocení STC 175 a máte 4 panely, pak 175 x 4 = 700 wattů. Proto je při maximálním slunečním světle generováno 700 x 4 = 2800 wattů. Mějte na paměti, že pole solárních článků také generuje elektřinu při slabém světle, takže celková energie generovaná během dne v tomto příkladu bude vyšší než 2800 wattů.